logo NŽ - úvodní stránka Vyhlášení vítěze ankety Ropák roku 2007!
heslo
proč tyto stránky
železniční politika
databáze nepřípojů ČD, a. s.
odborné problémy
převzato
harmonizace podmínek v dopravě
stručně
užitečné
první čísla NŽ
vtipy
fotogalerie
stáhněte si
odkazy

P o n d ě l í
04. prosince 2023, 17:18

www.slunecnice.cz
hasici-zichovice.wz.cz/

první čísla Nezávislého železničáře


ČSSD hodila ČKD Vagonku Studénka přes palubu!


Toť holá skutečnost! Jak vyplývá z informací uveřejněných v Právu ze dne 29. května, vláda se zřejmě v rozporu s předvolebními sliby o podpoře ČESKÝCH podniků rozhodla zradu ČKD podpořit! Obdobně jako v jiných případech i zde potvrzuje, že má s předešlou vládou Občanské demagogické strany hodně společného a že i u ní je na prvním místě tvrdý ultrakapitalismus - peníze! Termíny jako morálka, česká tradice, česká hrdost, zaměstnanost českých lidí ap. jí evidentně také nic neříkají!

Její kroky nasvědčují nekalému propojení vlády a managementu ČKD Holding. Jak jinak si vysvětlit, že vláda uvažuje o finanční podpoře evidentně špatně hospodařícího holdingu, respektivě některých jejích dceřiných společností, a naopak daleko serióznější bývalou MSV Studénka chce utopit? Proč se nepozastaví nad tím, že ČKD ji před více jak rokem koupila, ačkoliv už tehdy měla velké finanční problémy, a nyní se snaží ji honem bez ohledu na záměry nového majitele prodat? Proč se vláda chce zbavit perspektivního podniku s tradicí, jakým ČKD Vagonka Studénka bezesporu je, a naopak podporovat ČKD Dopravní systémy Praha (v regionu s podstatně lepší zaměstnaností) s mlhavou budoucností?

Ať si to totiž chceme nebo nechceme připustit, České dráhy stojí nejen před obnovou parku nákladních vozů a lokomotiv, ale také osobních vozů a jednotek! I když tomu současné okolnosti pochopitelně nenasvědčují, nicméně za dva roky to může být úplně jinak! Málokterý cestující totiž bude chtít jezdit vlakem na vlastní nebezpečí! A jediný podnik v ČR, který umí vyrábět osobní vozy, je právě ČKD Vagonka Studénka.

Co ale s ČKD Dopravní systémy Praha? Je pravděpodobné, že České dráhy nebudou těžké motorové lokomotivy už potřebovat. S očekávanou druhou vlnou elektrifikace tratí ČD se toto ještě více potvrdí. A nové malé lokomotivy už umí postavit každá větší ŽOSka. Co tedy bude tato firma vyrábět, až dokončí dodávky tramvají do Filipín a souprav metra pro Prahu (jestli vůbec), případně i rychlovlaků pro ČD (V tom jsem velmi skeptický, ale abychom zachránili ryze českou ostudu, pravděpodobně bych se měli pokusit dát namísto ČKD šanci též zadlužené, ale daleko serióznější plzeňské ŠKODOVCE. Takto nově vytvořené konzorcium ŠKODA - ČKD VAGONKA - SIEMENS - FIAT by snad mohlo fungovat lépe než současné.) a několika kusových dodávek lokomotiv do arabských a afrických zemí?

Proč vláda americké firmě Thrall Car přímo nenabídne k využití volné haly Tatry Kopřivnice? I kdyby v Tatře nebyla výroba osobních vozů možná (což je pravděpodobné, neboť moderní čtyřnápravové osobní vozy, zejména dvoupatrové, potřebují větší výrobní haly než výroba nákladních vozů a automobilů), stále se nabízí volné prostory ČKD Dopravní systémy Praha!

Podobně zůstávají nezodpovězeny i další dotazy. Protože problematika je mnohem složitější, ještě se k ní v některém z příštích čísel NŽ vrátíme.


-naj-

[CNW:Counter]

Nezávislý železničář, server o odborných a politických problémech železnice. ISSN 1214-9039

Copyright (c) 2003 - 2007  M. Najman.  Webdesign: M. Šindelář a M. Najman.  Všechna práva vyhrazena.
Redakce a technické dotazy:  redakce@nezavislyzeleznicar.info