STOP!! Na oslavy je ještě velmi brzo!!
Tento článek byl napsán 18. října 1998, ale v Obzoru nebyl zveřejněn (nemusím snad dodávat, že jsem to do Železničáře ani nezkoušel), protože paní šéfredaktorka nesouhlasila s některými pasážemi článku. Navíc jsme se oba nakonec shodli, že je hloupé tehdy zcela novému vedení ČD házet klacky pod nohy, když ještě nemohlo nic dokázat. Nyní, kdy uplynulo téměř pět měsíců od jeho nástupu, je možno posoudit obsah článku s dosud vykonanou prací nového managementu ČD (listopadová a lednová změna JŘ, reorganizace KMŽP a KPT a odborů na VŘ DOP).
Uplynulo již zhruba tři měsíce od jmenování a odhlasování nové Zemanovy vlády. Do čela MDS byl jmenován Doc. Ing. Antonín Peltrám, CSc., který jmenoval své náměstky Ing. Jaroslava Vránu a Ing. Karla Sellnera, CSc., což prý znamená změnu koncepce dopravní politiky ČR. Až budoucnost ukáže, jak dalece budou slova od skutečnosti.
Na železnici se změny ve vládě a na MDS projevily jmenováním nové téměř celé, ale unášeníschopné SR ČD, která brzy odvolala generálního ředitele Sosnu a na jeho místo dosadila Ing. Dalibora Zeleného. Nový generální ředitel krátce nato pochopitelně provedl některé personální změny ve svém managementu.
Co na to řadoví železničáři, odbory či nezávislí pozorovatelé? Tak toužebně dlouho očekávané změny a odvolání Sosny by určitě mohly být důvodem k velkým oslavám. Noví funkcionáři sice za ten velmi krátký čas ještě nemohli vůbec nic dokázat, nicméně jejich veřejně prezentovaný přístup k některým problémům již dává, bohužel, dost důvodů k vážným obavám a pochybnostem. Asi jste se nyní zarazili a ptáte se: Proč? Dovolte mi proto alespoň naznačit pár nejzávažnějších skutečností, které, alespoň u mě, vzbuzují vážné obavy o další osud české železnice.
Snad prvním podnětem k neklidu bylo sdělení čerstvě jmenovaného ministra Peltráma o tom, že bude prosazovat přímý přechod ČD, s. o., na akciovku se 100% účastí státu, nikoliv na státní podnik. Důvod, proč pouze legislativně upravit stávající bezpečnou formu s. o. a nepřecházet na s. p. či a. s., lze hledat v mladoboleslavské automobilce ŠKODA, ve které si stát také chtěl udržet kontrolu (pomocí tzv. majoritního vlastnictví akcií), ale jaksi se mu to nepovedlo! (Také mi připadá naivní Peltrámova představa měnit vyhovující právní formu jen proto, že termín státní organizace není ve světě známý.)
Což o to, důsledky akciové formy bychom poznali sami, jenomže pan ministr se vzápětí netajil tím, že stát hodlá v brzké době část akcií odprodat strategickému zahraničnímu partnerovi! (informovalo např. Právo ze dne 2. 9. 98) Přesně to, čeho jsem se nejvíce obával! Protože česká železnice by měla VŽDY ZŮSTAT V RUKOU ČESKÉHO STÁTU A ČESKÝCH OBČANŮ!! NIKDY BYCHOM NEMĚLI DOPUSTIT, ABY I TENTO PILÍŘ ČESKÉ EKONOMIKY VLASTNILI CIZINCI A TI O NÁS ROZHODOVALI BEZ NÁS!!
(pokračování v příštím čísle)
Martin NAJMAN
|