České dráhy, a. s., nezačaly dobře
Stifterův pošumavský železniční spolek Vimperk a město Vimperk uspořádaly na Silvestra roku 2002 již třetí ročník silvestrovských jízd zvláštního vlaku Interlokál IL 995 v trati Vimperk - Kubova Huť a zpět. Zatímco předloni se první jízdy spojené s výstupem na Boubín zúčastnilo dvě stovky lidí, loni to bylo rekordních tři sta účastníků. I o noční jízdu byl velký zájem - několik účastníků navíc bylo organizátory upozorněno, že pro ně už není v restauračním voze firmy Urblík místo.
Akce velmi vydařená. Měla však drobnou vadu na kráse, kterou ovšem pořadatelé ovlivnit už nemohli. Ačkoliv kolejová vozidla řádně objednali a zaplatili, České dráhy (již řízené špičkovým managementem Ing. Zeleného) se z předloňska, kdy PJ Klatovy na vlak vystavila Kremáka 534.0432 (ten měl od Němců zaplacenou přechodnost na tuto trať na celý rok, čehož organizátoři šikovně využili) a pomocný stroj řady 742. Bez parního a elektrického vytápění.
Tehdy organizátoři již ráno zjistili, že přes veškerou snahu nepůjde ani naftové, ani parní topení, proto zajistili přímotopy, které až do rána vytápěly restaurační vůz. Po půlnoci teplota vzduchu klesla pod minus deset stupňů Celsia, načež zamrzla spojka mezi Kremákem a prvním vozem vlaku a do hodiny byl z vlaku chlaďák. Ani čtyři přímotopy napojené na rozvod elektriky ve staniční budově neměly šanci restaurační vůz vytopit.
Nyní fungující a úspěšná firma České dráhy si poskytování nekvalitních služeb zopakovala. Tentokrát PJ Plzeň vystavila Brejlovce Lízu 754.060 se zařízením na elektrické vytápění vlaku, avšak PJ Hradec Králové, kde jsou deponovány restaurační vozy firmy Urblík, opět zklamala. Předseda spolku Mgr. Roman Hajník vypráví: Po této zkušenosti jsme loni vehementně v Hradci Králové žádali, aby restaurační vůz byl vyzbrojen
a hlavně s funkčním topením. Skutečnost - vůz přijel nevyzbrojen a navíc s nefunkčním topením. Při pokusu opravit topení jsme zjistili v sešitu závad, že problémy s topením trvají už 3 měsíce... Ještěže noc nebyla tak mrazivá, jinak bychom mrzli opět. Takto jsme mohli vytopit alespoň vůz Bt za hospodou.
A výsledek snažení Českých drah? Závěr předsedy Hajníka je nekompromisní: Po zkušenostech z předchozích dvou let jsme se rozhodli noční jízdy až do odvolání zrušit, neboť nám, jak se zdá, nikdo není schopen
garantovat funkčnost restauračního topení a nechceme dále hazardovat s naší pověstí a zdravím všech. Vezme si z toho akciová společnost České dráhy ponaučení?
12. 2. 2003, Martin NAJMAN
|